Těžba
Těžba je proces, při kterém se kontrolují a potvrzují transakce v síti. Tento proces celou síť také zabezpečuje. Je tedy jasné, že pro správné fungování kryptoměn je těžba nezbytná. Jelikož ale v síti neexistuje žádný centrální počítač, který by těžbu zajistil, musí těžbu zajistit počítače obyčejných uživatelů – těžařů. Těžba kryptoměn je ovšem pro výpočetní techniku velmi náročný proces, takže aby uživatelé měli motivaci těžit, tak systém těžaře odměňuje.
Množství většiny digitálních mincí, které je možné vytěžit, je omezeno a postupně se zvyšuje obtížnost při jejich vypočítávání.
Takzvaná těžba většiny kryptoměn spočívá v řešení složitých výpočetních operací. Proces těžby má pro kryptoměny zásadní význam, protože zajišťuje potvrzení transakcí jejich uživatelů.
„Těžaři jsou za tuto službu odměněni nově vygenerovanými ‚vytěženými‘ mincemi a poplatky, které lidé za transakce v rámci sítě zaplatí. Samotné výpočty jsou velmi náročné a k efektivní těžbě jsou dnes již potřeba specializovaná zařízení nebo právě grafické karty, které mají potřebný výpočetní výkon,“ potvrdil Ondřej Příhonský ze společnosti World BTC business.
Jednoduše řečeno, není těžba nic jiného, než hledání “kódu” a ověřovaní transakcí uživatelů sítě. Těžař dostává odměnu ze sítě za nelezení kódu (hash) + poplatky ze všech transakcí, které proběhli v daném časovém úseku (blok).
Co je to blok?
Bloky jsou balíčky dat, které přenáší data na síti blockchain. Samotný blockchain pak můžeme chápat jako veřejnou „účetní knihu“. Do ní se zapisují jednotlivé transakce, a to zapojováním vypočtených bloků.
Co je to blockchain?
V informatice je to speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě. Nejčastější aplikací technologie blockchainu je použití jako kniha kryptoměn (např. bitcoinu), jež uchovává transakce provedené uživateli. Kombinace s kryptografií umožňuje zajistit anonymitu operací a zabránit neoprávněným transakcím.
Proč blockchain?
Je bezpečný – Neexistují zde pochybení způsobená lidským faktorem, jelikož blockchain nikdo neřídí a ani nijak neovlivňuje. Nikdo ho nedokáže zpětně upravovat.
Je decentralizovaný – Blockchain nemá žádné centrum a funguje díky uživatelům samotným, tzv. peer-to-peer.
Je transparentní – Všechno na blockchainu je transparentní a dá se snadno dohledat. Veškerá data jsou v bezpečí díky šifrování hashovacím algoritmem. Falšování záznamů v blockchainu je velice obtížné, ne-li nemožné.
Jaké měny můžeme těžit?
Bitocoin, Ethereum, Ethereum classic, Monero, Litecoin, Vertcoin, Callisto a mnoho dalších.
Existují i měny které se těžit nedají a dají se jenom koupit Ripple, NEXO a další.
Sestavit si počítač pro těžbu není pro zkušenějšího uživatele příliš obtížné,
co potřebujeme k těžbě?
CPU→ Central Processing Unit, zkráceně a zjednodušeně procesor.
GPU→ Graphics Processing Unit, jednotka sloužící k výpočtu grafického výkonu (AMD, Nvidia).
MB→ Motherboard, představuje základní hardware většiny počítačů.
Zdroj→ PSU Power Supply Unit, slouží k napájení všech jednotek počítače.
RAM→ Random-Access-Memory, operační paměť počítačů.
SSD→ Solid-state drive, pevný disk počítače.
Další vybavení→ rozšiřující prvky (tzv. risery) pro zapojení většího počtu grafických karet do základní desky
Kde můžeme sledovat těžbu?
Například při těžbě ETH můžeme těžbu sledovat na stránce https://ethermine.org/, stačí zadat do poolu vaši ETH peněženku (adresu) a máte k dispozici reálné statistiky, které reportuje pool včetně výkonu těžby a všech vašich připojeních a těžících rigů
Dvě hlavní skupiny těžby
Proof of Work (PoW)
pronajímatele výkonu potvrzují transakce a na základě toho dostávají odměnu ve formě poplatků z transakcí a rovněž zabudovanou odměnu ve formě nových coinů.
PoW si můžeme představit jako soutěž o vyřešení složitého matematického problému. Komu se to podaří jako prvnímu, tak vyhrál a získává odměnu. Větší šanci nalézt řešení má skupina těžařů s větším výpočetním výkonem, nicméně je to jen otázka pravděpodobnosti.
Jelikož se jedná o velmi složité výpočty, které probíhají na specializovaných zařízeních a jelikož se nový blok snaží vytěžit všichni mineři najednou, jde o velmi energeticky nákladnou činnost.
Měny na systému PoW napr.: Bitcoin, Monero, ETH ..
Proof of Stake (PoS)
funguje oproti PoW zcela jinak, systém odměňuje investory, kteří drží mince a ti dostávají podíl ze všech transakcí. Transakce jsou provozovány ne serverech poskytovatele coionu.
Oproti vynaloženému výpočetnímu výkonu jsou bloky vytvářeny podle toho, kdo má v kryptoměně podíl.
Další vytvořený blok se vytváří nejen podle toho, kolik kryptoměny, kdo vlastní, ale také jak dlouho. Vyšší pravděpodobnost vytvoření nového bloku tak má ten, kdo drží měnu rok, oproti tomu, kdo pouze půl roku.
Ten, kdo drží nejvíce kryptoměny, má také největší zájem o to, aby celý systém správně fungoval. Kdo kryptoměnu drží, jí rozhodně nechce poškozovat a snižovat tak její cenu.
Měny na systému PoS napr.: NEO, Ark, Lisk, QTUM …
Která metoda je bezpečnější?
Zde je důležité říci, že ani jedna není nutně bezpečnější než druhá, pokud vše funguje, jak má. U PoW hrozí takzvaný útok 51 %, kdy by mohl jeden bod v síti mít nadpoloviční většinu výpočetního výkonu. To je drahé a nevyplatí se to.
U PoS by mohl teoreticky existovat podobný typ útoku, ale potřeba by bylo držet nadpoloviční většinu dané kryptoměny. To je velmi drahé a nevyplatí se to.
Obě tyto metody mohou velmi dobře fungovat, ovšem pravda je taková, že PoS se ukázalo jako dlouhodobě udržitelnější, zvlášť díky relativní energetické nenáročnosti
Kromě PoW a PoS existují i kryptoměny kombinované PoW/PoS kdy je část měny těžena a část se vytváří jako úroky z držení digitální měny.
Další modely a filozofie kryptoměn se vyvíjejí a budoucnost nám určitě přinese ještě zajímavější algoritmy a jejich kombinace.
Reference V tomto článku byl použit překlad textu z článku Block chain (database) na anglické Wikipedii a Trade-Arena.cz